Opole położone jest po obu brzegach Odry, wokół wyspy Pasieki - kolebki opolskiego osadnictwa.
Jako część północno - wschodnia krańca Niziny Śląskiej, leży u zbiegu trzech regionów geograficznych : Wyżyny Śląskiej, Niziny Śląskiej i Podgórza Sudeckiego.
Od niepamiętnych czasów, krzyżowały się tutaj szlaki komunikacyjne, prowadzące ze Wschodu na Zachód i z Południa na Północ.
Miasto liczące 130 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 96 km2, długość rzeki Odry płynącej w granicach miasta wynosi 20 km.
Najwyższym punktem miasta (176m n.p.m) jest teren kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha zwany Kościołem "Na Górce", a najważniejszym - położony 9 metrów niżej, starannie odnowiony Rynek z ratuszem miejskim.
Opole jest miastem 668 ulic. Łączna długość dróg wynosi blisko 300 km, które nocą oświetla prawie 7 tysięcy lamp. Autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą trasami o długości 87 km.
W mieście jest około 1800 sklepów, 43 stacje benzynowe oraz liczne hotele z 595 łóżkami.
Opole to stolica regionu, ale też miasto Europy. Za różnorodność działań integrujących samorządy miast europejskich odznaczone zostało 4 kwietnia 2000 roku jednym z najwyższych odznaczeń Rady Europy "Plakietą Honorową".
Połowa IX w.
Geograf Bawarski wzmiankuje o 20 grodach Opolan, wśród których musiało być Opole. Makietę osady z przełomu X/XI w. można zobaczyć w Muzeum Śląska Opolskiego.
984
Domniemany pobyt w Opolu św. Wojciecha. Miał tutaj głosić kazania i na pamiątkę tego wydarzenia powstała naprzód kaplica, później kościół pw Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha.
1217
Pierwsze odwołanie się do praw miejskich Opola w dokumencie wystawionym dla Leśnicy przez Kazimierza I.
1234
Założenie klasztoru o.o. Franciszkanów - minorytów. W kaplicy św. Anny jest mauzoleum Piastów Opolskich z płytami nagrobnymi Bolka I, Bolka II i Bolka III i jego żony Anny. Najcenniejszym zabytkiem jest sklepienie gwiaździste, z orłem piastowskim na zworniku i późno gotyckie sklepienie kryształowe w południowym skrzydle klasztoru.
XIII w.
Uformowanie się godła Opola w formie tarczy dzielonej w słup z połową orła górnośląskich Piastów w polu prawym i pól krzyża o trójlistnych zakończeniach ramion w polu lewym. Orzeł i krzyż złote, tło błękitne. Symbolika herbu nawiązuje w motywie orła jednogłowego do Piastów opolskich jako właścicieli miasta, zaś w motywie krzyża wyraża samorząd Opola, bowiem w jego murach powstała kolegiata pw Znalezienia Krzyża Świętego (pierwszy udokumentowany odcisk pieczęci z godłem Opola pochodzi z 1298 r. - archiwum wrocławskie).
1352
Wybudowano ratusz miejski (drewniany).
1532
Po bezpotomnej śmierci ostatniego Piasta opolskiego - Jana Dobrego, Księstwo Opolskie wraz z miastem przechodzi pod bezpośrednie panowanie dynastii Habsburgów.
1600
Odra zmienia swe koryto. Nurt główny rzeki przemieścił się z obecnej Młynówki na kraniec południowy wyspy Pasieka.
1697
Założono pierwszą stację pocztową.
1742
W wyniku wygranej z Austrią I wojny śląskiej, większość ziem Śląska przechodzi wraz Opolem w ręce Prus.
1816
Opole zostaje stolicą rejencji górnośląskiej. Z tą datą wiąże się szybki rozwój miasta, który nabrał b. szybkiego tempa wraz z rozwojem przemysłu cementowego.
1823-24
Powstaje nowy ratusz wzorowany na weneckim Palazzo Vecchio.
1843
Pierwszy pociąg pokonał trasę Opole-Brzeg-Wrocław; miasto uzyskało połączenie z Berlinem, w następnych latach poprzez Tarnowskie Góry z koleją Warszawsko-Wiedeńską.
1896
Wg projektu inż. W. Pfeffera oddano do użytku wieżę ciśnień i wodociągi miejskie. Wieża ta funkcjonuje do dzisiaj, stanowi cenny zabytek kultury technicznej.
Pierwsze lata XX w.
Oddanie do użytku Dworca Głównego kolei. W niezmienionym kształcie zachowany do dnia dzisiejszego.
1910
władze miasta wykupiły Wyspę Bolko i podjęły budowę parku miejskiego.
20 marca 1921
Przegrany przez stronę polską plebiscyt w Opolu. Miasto wraz dużymi obszarami Śląska pozostaje w granicach Niemiec.
9/10 listopada 1938
W Noc Kryształową w całych Niemczech złowieszczo zapłonęły żydowskie świątynie i sklepy, a w Opolu podpalono nową synagogę (róg Piastowskiej i Barlickiego).
24 stycznia 1945
Zajęcie Opola przez oddziały Armii Czerwonej. Dokładnie dwa miesiące później miasto zostaje przekazane w ręce polskiej administracji.
1950
Opole zostaje stolicą nowo-utworzonego województwa.
1.01.1952
Ukazuje się pierwszy nr "Trybuny Opolskiej" organu prasowego KW PZPR.
1954
Otwarcie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, którą w 1994 r. przemianowano na Uniwersytet Opolski.
Czerwiec 1957
Zapoczątkowano obchody Dni Opola.
1958
Z inicjatywy Papy K. Musioła rozpoczęto prace przy budowie Amfiteatru im. 1000-lecia. Pierwsze przedstawienie "Teatru 13-Rzędów", którego główną postacią był nieśmiertelny X Grotowski. W 1965 przeniesiony do Wrocławia, gdzie przybrał nazwę "Laboratorium".
1960-75
Przyłączono wszystkie przyległe do granic miasta wsie (W tym wioche GRUDZICE), przez co Opole znacząco powiększyło swe terytorium.
1963
Rozpoczął się I Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
1966
Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Inżynierskiej (od 1996 r. Politechnika Opolska).
październik 1981
Przybycie Rafaca do Opola
10 lipca 1997
Katastrofalna powódź zalewa lewobrzeżną część miasta (41,5 % ogólnej pow.) powodując ogromne zniszczenia).
27 lipca 1998
Prezydent RP podpisał ustawę o nowym podziale administracyjnym Polski, co było zwieńczeniem zwycięskiej, 6 m. walki o utrzymanie woj. opolskiego.
4 kwietnia 2000 r.
Przyznanie miastu Plakiety Honorowej Rady Europy.
kliknij coś...